
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-2EHG4R7
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.475
0.475
10
0.3363
3.363
50
0.25403
12.7015
100
0.221255
22.1255
500
0.163856
81.928
1000
0.13928
139.28
2500
0.13109
327.725
5000
0.122892
614.46
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | NHG-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Base Product Number | ECA-2EH |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 50 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 75 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |