
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-2EM010
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3515
0.3515
10
0.23845
2.3845
50
0.15903
7.9515
100
0.13509
13.509
500
0.09538
47.69
1000
0.083467
83.467
2500
0.079486
198.715
5000
0.07353
367.65
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | M-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Base Product Number | ECA-2EM |
| Height - Seated (Max) | 0.480" (12.20mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 34 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 57.8 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |