
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-2EM3R3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4085
0.4085
10
0.2869
2.869
50
0.20064
10.032
100
0.17195
17.195
500
0.128991
64.4955
1000
0.108927
108.927
2500
0.103198
257.995
5000
0.09746
487.3
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | M-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3.3 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Base Product Number | ECA-2EM |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 72 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 122.4 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |