
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-2EM4R7
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.456
0.456
10
0.3192
3.192
50
0.22344
11.172
100
0.19152
19.152
500
0.14364
71.82
1000
0.121286
121.286
2500
0.114902
287.255
5000
0.108518
542.59
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | M-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Base Product Number | ECA-2EM |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 86 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 146.2 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |