
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-2GHG010
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.361
0.361
10
0.24795
2.4795
50
0.17347
8.6735
100
0.14877
14.877
500
0.111568
55.784
1000
0.094212
94.212
2500
0.089252
223.13
5000
0.084294
421.47
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | NHG-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Base Product Number | ECA-2GH |
| Height - Seated (Max) | 0.480" (12.20mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 18 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 27 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |