
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-2GM010
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.304
0.304
10
0.2128
2.128
50
0.14915
7.4575
100
0.127775
12.7775
500
0.095836
47.918
1000
0.080921
80.921
2500
0.076665
191.6625
5000
0.072409
362.045
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | M-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Base Product Number | ECA-2GM |
| Height - Seated (Max) | 0.480" (12.20mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 32 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 54.4 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |