
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-2GM2R2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.494
0.494
10
0.3458
3.458
50
0.24225
12.1125
100
0.20767
20.767
500
0.155762
77.881
1000
0.131528
131.528
2500
0.124602
311.505
5000
0.117676
588.38
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | M-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Base Product Number | ECA-2GM |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 50 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 85 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |