
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-2VHG100
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6935
0.6935
10
0.5111
5.111
50
0.40869
20.4345
100
0.35036
35.036
500
0.277343
138.6715
1000
0.233548
233.548
2500
0.218956
547.39
5000
0.204354
1021.77
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | NHG-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 350 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | ECA-2VH |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 82 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 123 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |