
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-2VM101
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.2585
3.2585
10
2.6315
26.315
50
2.29672
114.836
100
2.009725
200.9725
500
1.53121
765.605
1000
1.339804
1339.804
2500
1.291962
3229.905
5000
1.24411
6220.55
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | M-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 350 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | ECA-2VM |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 535 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 909.5 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |