
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-2VM4R7
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.551
0.551
10
0.3876
3.876
50
0.29298
14.649
100
0.25517
25.517
500
0.189031
94.5155
1000
0.160674
160.674
2500
0.151221
378.0525
5000
0.141768
708.84
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | M-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 350 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | ECA-2VM |
| Height - Seated (Max) | 0.531" (13.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 65 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 110.5 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |