
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-2WHG4R7
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.741
0.741
10
0.54245
5.4245
50
0.43396
21.698
100
0.37202
37.202
500
0.294538
147.269
1000
0.248026
248.026
2500
0.232522
581.305
5000
0.217018
1085.09
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | NHG-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | ECA-2WH |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 49 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 73.5 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |