
Sullins Connector Solutions
Product No:
ECA28DCWN
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 56POS 0.125
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.6235
9.6235
10
8.65925
86.5925
30
8.15765
244.7295
40
7.948412
317.93648
80
7.739298
619.14384
230
6.902662
1587.61226
440
6.48431
2853.0964
950
5.731293
5444.72835
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sullins Connector Solutions |
| Color | - |
| Pitch | 0.125" (3.18mm) |
| Gender | Female |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Read Out | Dual |
| Card Type | Non Specified - Dual Edge |
| Termination | Solder |
| Contact Type | Hairpin Bellows |
| Mounting Type | Through Hole |
| Card Thickness | 0.062" (1.57mm) |
| Contact Finish | Gold |
| Flange Feature | - |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Base Product Number | ECA28 |
| Number of Positions | 56 |
| Material - Insulation | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions/Bay/Row | 28 |