
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECE-A0JN102U
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.931
0.931
10
0.7106
7.106
50
0.59071
29.5355
100
0.50863
50.863
500
0.393756
196.878
1000
0.339064
339.064
2500
0.317186
792.965
5000
0.30078
1503.9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | SU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Bi-Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | ECE-A0 |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 430 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 731 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |