
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECE-A1EN222U
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.793
2.793
10
2.2553
22.553
50
1.96859
98.4295
100
1.722445
172.2445
500
1.312349
656.1745
1000
1.148303
1148.303
2500
1.107292
2768.23
5000
1.06628
5331.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | SU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Bi-Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | ECE-A1 |
| Height - Seated (Max) | 1.398" (35.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 900 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.53 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |