
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECE-A1HKA2R2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2755
0.2755
10
0.18525
1.8525
50
0.11115
5.5575
100
0.09386
9.386
500
0.06422
32.11
1000
0.05681
56.81
2500
0.05434
135.85
5000
0.0494
247
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | KA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.059" (1.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.157" Dia (4.00mm) |
| Base Product Number | ECE-A1 |
| Height - Seated (Max) | 0.276" (7.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 16 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 27.2 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |