
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECE-A1VKA470
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.437
0.437
10
0.30115
3.0115
50
0.21071
10.5355
100
0.1805
18.05
500
0.135394
67.697
1000
0.114332
114.332
2500
0.108319
270.7975
5000
0.102296
511.48
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | KA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Base Product Number | ECE-A1 |
| Height - Seated (Max) | 0.276" (7.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 85 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 144.5 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |