
On Shore Technology Inc.
Product No:
ED365/4
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLK 4POS SIDE ENT 7.5MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.223
2.223
10
1.6834
16.834
25
1.5599
38.9975
50
1.40239
70.1195
100
1.368285
136.8285
250
1.197228
299.307
500
1.09459
547.295
1000
0.99198
991.98
5000
0.872262
4361.31
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Color | Green |
| Pitch | 0.295" (7.50mm) |
| Series | ED365 |
| Current | 16 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 300 V |
| Features | - |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Screw Thread | M3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.5 Nm (4.4 Lb-In) |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screw - Rising Cage Clamp |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Base Product Number | ED365 |
| Positions Per Level | 4 |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Clamp Material - Plating | Copper |
| Screw Material - Plating | - |
| Contact Material - Plating | Brass |