
On Shore Technology Inc.
Product No:
ED4101/5-KD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLK 5POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.983
2.983
10
2.25625
22.5625
25
2.09152
52.288
50
1.88043
94.0215
100
1.834545
183.4545
250
1.605234
401.3085
500
1.467655
733.8275
1000
1.330057
1330.057
5000
1.169536
5847.68
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Color | Gray, Slate |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | ED4101 |
| Current | 10 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 300 V |
| Features | Interlocking (Side) |
| Wire Gauge | 14-20 AWG |
| Screw Thread | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screwless - Push Button Clamp |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Base Product Number | ED4101 |
| Positions Per Level | 5 |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Clamp Material - Plating | Steel, Stainless |
| Screw Material - Plating | - |
| Contact Material - Plating | Copper |