
On Shore Technology Inc.
Product No:
ED550/12DS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLK 12POS TOP ENT 3.5MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.5245
3.5245
10
2.6847
26.847
25
2.51446
62.8615
50
2.23516
111.758
100
2.18652
218.652
250
2.016432
504.108
500
1.8221
911.05
1000
1.615589
1615.589
5000
1.518404
7592.02
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Color | Gray |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | ED550/DS |
| Current | 6 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 125 V |
| Features | - |
| Wire Gauge | 16-28 AWG |
| Screw Thread | M2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.4 Nm (3.5 Lb-In) |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screw - Leaf Spring, Wire Guard |
| Mating Orientation | Vertical with Board |
| Base Product Number | ED550 |
| Positions Per Level | 12 |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Clamp Material - Plating | Steel, Stainless |
| Screw Material - Plating | - |
| Contact Material - Plating | Brass |