
On Shore Technology Inc.
Product No:
ED555/4DS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLK 4POS SIDE ENT 3.5MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.539
1.539
10
1.0811
10.811
25
1.00814
25.2035
50
0.91504
45.752
100
0.91105
91.105
250
0.76931
192.3275
500
0.72884
364.42
1000
0.647852
647.852
5000
0.526386
2631.93
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Color | Gray |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | ED555/DS |
| Current | 6 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 150 V |
| Features | - |
| Wire Gauge | 16-28 AWG |
| Screw Thread | M2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.4 Nm (3.5 Lb-In) |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screw - Leaf Spring, Wire Guard |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Base Product Number | ED555 |
| Positions Per Level | 4 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Clamp Material - Plating | Steel, Stainless |
| Screw Material - Plating | - |
| Contact Material - Plating | Brass |