
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
EDF1BM-E3/45
Manufacturer:
Package:
DFM
Batch:
-
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 100V 1A DFM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1495
1.1495
10
0.9405
9.405
100
0.731595
73.1595
500
0.620141
310.0705
1000
0.505172
505.172
2000
0.47556
951.12
5000
0.452912
2264.56
10000
0.432012
4320.12
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 4-EDIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | EDF1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | DFM |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 100 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05 V @ 1 A |