
On Shore Technology Inc.
Product No:
EDSTL130/11
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.862
1.862
10
1.6872
16.872
25
1.58384
39.596
50
1.51506
75.753
100
1.446185
144.6185
250
1.308454
327.1135
500
1.205151
602.5755
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Header, Male Pins, Unshrouded |
| Color | Black |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | EDSTL130 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Zinc Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.079" (2.00mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions | 11 |
| Positions Per Level | 11 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |