
On Shore Technology Inc.
Product No:
EDSTLZ1550/11
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 11POS 3.81MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.0375
4.0375
10
3.07515
30.7515
25
2.88002
72.0005
50
2.55987
127.9935
100
2.504295
250.4295
250
2.309526
577.3815
500
2.086922
1043.461
1000
1.850391
1850.391
5000
1.739089
8695.445
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | - |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) |
| Series | EDSTLZ1550 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Solder |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.276" (7.00mm) |
| Termination Style | - |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | EDSTL |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions | 11 |
| Positions Per Level | 11 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | - |