
On Shore Technology Inc.
Product No:
EDSTLZ951/2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 2POS 90DEG 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.907
2.907
10
2.19735
21.9735
25
2.0368
50.92
50
1.83122
91.561
100
1.78657
178.657
250
1.563282
390.8205
500
1.429275
714.6375
1000
1.295278
1295.278
5000
1.138955
5694.775
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | - |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | EDSTLZ951 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Solder |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.138" (3.50mm) |
| Termination Style | - |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | EDSTL |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |