
On Shore Technology Inc.
Product No:
EDSTLZ955/14
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.3915
3.3915
10
2.58495
25.8495
25
2.42098
60.5245
50
2.15213
107.6065
100
2.105295
210.5295
250
1.941572
485.393
500
1.754441
877.2205
1000
1.555606
1555.606
5000
1.46204
7310.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | - |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | EDSTLZ955 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Solder |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.154" (3.90mm) |
| Termination Style | - |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | EDSTL |
| Contact Tail Length | 0.154" (3.90mm) |
| Number of Positions | 14 |
| Positions Per Level | 14 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | - |