
On Shore Technology Inc.
Product No:
EDSTLZ955/20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.845
4.845
10
3.6898
36.898
25
3.4561
86.4025
50
3.07192
153.596
100
3.005135
300.5135
250
2.771416
692.854
500
2.504295
1252.1475
1000
2.220473
2220.473
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | - |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | EDSTLZ955 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Solder |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.154" (3.90mm) |
| Termination Style | - |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | EDSTL |
| Contact Tail Length | 0.154" (3.90mm) |
| Number of Positions | 20 |
| Positions Per Level | 20 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | - |