
On Shore Technology Inc.
Product No:
EDSTLZ955/5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5865
1.5865
10
1.11435
11.1435
25
1.0393
25.9825
50
0.94335
47.1675
100
0.939075
93.9075
250
0.793022
198.2555
500
0.751298
375.649
1000
0.667812
667.812
5000
0.542602
2713.01
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | - |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | EDSTLZ955 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Solder |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.154" (3.90mm) |
| Termination Style | - |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | EDSTL |
| Contact Tail Length | 0.154" (3.90mm) |
| Number of Positions | 5 |
| Positions Per Level | 5 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | - |