
On Shore Technology Inc.
Product No:
EDSTLZ960/2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 2POS 90DEG 7.62MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.14
1.14
10
0.7125
7.125
25
0.6099
15.2475
50
0.54815
27.4075
100
0.536655
53.6655
250
0.456722
114.1805
500
0.433884
216.942
1000
0.388218
388.218
5000
0.303724
1518.62
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | - |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) |
| Series | EDSTLZ960 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Solder |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.138" (3.50mm) |
| Termination Style | - |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | EDSTL |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | - |