
On Shore Technology Inc.
Product No:
EDSTLZ990/8
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 8POS 45DEG 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5365
2.5365
10
1.91615
19.1615
25
1.7765
44.4125
50
1.59714
79.857
100
1.55819
155.819
250
1.36344
340.86
500
1.24659
623.295
1000
1.129712
1129.712
5000
0.993368
4966.84
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | - |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | EDSTLZ990 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Solder |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 45° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.571" (14.50mm) |
| Termination Style | - |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 45° |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | EDSTL |
| Contact Tail Length | 0.161" (4.10mm) |
| Number of Positions | 8 |
| Positions Per Level | 8 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | - |