
On Shore Technology Inc.
Product No:
EDZ1550/10
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.562
7.562
10
5.9641
59.641
25
5.67302
141.8255
50
5.14938
257.469
100
4.945605
494.5605
250
4.363806
1090.9515
500
4.072878
2036.439
1000
3.781969
3781.969
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) |
| Series | EDZ1550 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.4 Nm (3.5 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Tin Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | - |
| Termination Style | Screw |
| Wire Strip Length | 7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | EDZ1550 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 10 |
| Positions Per Level | 10 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 1.5mm² |
| Material Flammability Rating | - |