
On Shore Technology Inc.
Product No:
EDZ1550/12
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.81MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.0275
8.0275
10
6.87705
68.7705
25
6.5626
164.065
50
5.89931
294.9655
100
5.58505
558.505
250
5.061448
1265.362
500
4.712399
2356.1995
1000
4.450588
4450.588
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) |
| Series | EDZ1550 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.4 Nm (3.5 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Tin Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | - |
| Termination Style | Screw |
| Wire Strip Length | 7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | EDZ1550 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 12 |
| Positions Per Level | 12 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 1.5mm² |
| Material Flammability Rating | - |