
On Shore Technology Inc.
Product No:
EDZ1700/10
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.6025
6.6025
10
5.03215
50.3215
25
4.71314
117.8285
50
4.1895
209.475
100
4.098395
409.8395
250
3.779632
944.908
500
3.415345
1707.6725
1000
3.028268
3028.268
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) |
| Series | EDZ1700 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.4 Nm (3.5 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Tin Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | - |
| Termination Style | Screw |
| Wire Strip Length | 7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | EDZ1700 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 10 |
| Positions Per Level | 10 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 1.5mm² |
| Material Flammability Rating | - |