
On Shore Technology Inc.
Product No:
EDZ1700/3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.223
2.223
10
1.6834
16.834
25
1.5599
38.9975
50
1.40239
70.1195
100
1.368285
136.8285
250
1.197228
299.307
500
1.09459
547.295
1000
0.99198
991.98
5000
0.872262
4361.31
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) |
| Series | EDZ1700 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.4 Nm (3.5 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Tin Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | - |
| Termination Style | Screw |
| Wire Strip Length | 7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | EDZ1700 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 3 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 1.5mm² |
| Material Flammability Rating | - |