
On Shore Technology Inc.
Product No:
EDZ1700/6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.9615
3.9615
10
3.02005
30.2005
25
2.82834
70.7085
50
2.51408
125.704
100
2.45936
245.936
250
2.268106
567.0265
500
2.049492
1024.746
1000
1.817217
1817.217
5000
1.70791
8539.55
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) |
| Series | EDZ1700 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.4 Nm (3.5 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Tin Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | - |
| Termination Style | Screw |
| Wire Strip Length | 7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | EDZ1700 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 6 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 1.5mm² |
| Material Flammability Rating | - |