
On Shore Technology Inc.
Product No:
EDZ950/12
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.9445
6.9445
10
5.4758
54.758
25
5.20904
130.226
50
4.72815
236.4075
100
4.541095
454.1095
250
4.006872
1001.718
500
3.739751
1869.8755
1000
3.47262
3472.62
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | EDZ950 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.5 Nm (4.4 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | - |
| Termination Style | Screw |
| Wire Strip Length | 6mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | EDZ950 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 12 |
| Positions Per Level | 12 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-22 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |