
On Shore Technology Inc.
Product No:
EDZ950/24
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.6875
10.6875
10
9.4031
94.031
25
8.86844
221.711
50
8.44113
422.0565
100
8.280865
828.0865
250
7.212362
1803.0905
500
6.945241
3472.6205
1000
6.67812
6678.12
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | EDZ950 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.5 Nm (4.4 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | - |
| Termination Style | Screw |
| Wire Strip Length | 6mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | EDZ950 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 24 |
| Positions Per Level | 24 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-22 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |