
Century Spring Corp
Product No:
EE-35CS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
COMP O= .219,L= .63,W= .050
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.536
6.536
10
5.2269
52.269
25
4.9001
122.5025
50
2.61345
130.6725
100
1.960135
196.0135
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Century Spring Corp |
| Rate | 310.0 lbs/in |
| Finish | None |
| Series | - |
| Package | Box |
| Material | Spring Steel |
| End Style | Closed & Ground |
| Free Length | 0.630" (16.00mm) |
| Wire Diameter | 0.050" (1.27mm) |
| Product Status | Active |
| Diameter - Inside | 0.119" (3.02mm) |
| Diameter - Outside | 0.219" (5.56mm) |