
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEA-FC1C560
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.38
0.38
10
0.2641
2.641
50
0.18506
9.253
100
0.158555
15.8555
500
0.11894
59.47
1000
0.100434
100.434
2500
0.095142
237.855
5000
0.08986
449.3
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 450 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 56 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Base Product Number | EEA-FC1 |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 130 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 175 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |