
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEA-FC1V6R8
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3515
0.3515
10
0.2413
2.413
50
0.16093
8.0465
100
0.136895
13.6895
500
0.096615
48.3075
1000
0.084531
84.531
2500
0.080503
201.2575
5000
0.07447
372.35
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 2 Ohms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6.8 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.059" (1.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.157" Dia (4.00mm) |
| Base Product Number | EEA-FC1 |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 42.25 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 65 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |