
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEA-GA1E220
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.285
0.285
10
0.19855
1.9855
50
0.13224
6.612
100
0.11229
11.229
500
0.079287
39.6435
1000
0.069378
69.378
2500
0.066072
165.18
5000
0.061114
305.57
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | GA-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 22 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Base Product Number | EEA-GA1 |
| Height - Seated (Max) | 0.276" (7.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 50 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 77.5 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |