
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEA-GA1E680
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5035
0.5035
10
0.3477
3.477
50
0.24339
12.1695
100
0.20862
20.862
500
0.156446
78.223
1000
0.132107
132.107
2500
0.125153
312.8825
5000
0.118199
590.995
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | GA-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 68 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Base Product Number | EEA-GA1 |
| Height - Seated (Max) | 0.276" (7.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 100 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 155 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |