EEC19DRTS-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
EEC19DRTS-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 38POS 0.100
Color Blue
Pitch 0.100" (2.54mm)
Card Type Non Specified - Dual Edge
Termination Solder
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Through Hole
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Contact Finish Tin
Flange Feature Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Contact Material Phosphor Bronze
Base Product Number EEC19
Number of Positions 38
Material - Insulation Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C