EEC28DRYS-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
EEC28DRYS-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 56POS 0.100
Color Blue
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Contact Finish Tin
Flange Feature Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature -65°C ~ 125°C