EEC40DRTI-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
EEC40DRTI-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 80POS 0.100
Color Blue
Pitch 0.100" (2.54mm)
Card Type Non Specified - Dual Edge
Termination Solder
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Through Hole
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Contact Finish Tin
Flange Feature Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Contact Material Phosphor Bronze
Base Product Number EEC40
Number of Positions 80
Material - Insulation Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C