
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB1A222
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.95
0.95
10
0.722
7.22
50
0.59964
29.982
100
0.51642
51.642
500
0.399798
199.899
1000
0.344261
344.261
2500
0.32205
805.125
5000
0.305396
1526.98
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EB-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-EB |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 540 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 621 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |