
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB1A471
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5795
0.5795
10
0.40755
4.0755
50
0.3078
15.39
100
0.26809
26.809
500
0.198588
99.294
1000
0.168796
168.796
2500
0.158868
397.17
5000
0.148941
744.705
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EB-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Base Product Number | EEU-EB |
| Height - Seated (Max) | 0.630" (16.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 278 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 361.4 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |