
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB1C102
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7315
0.7315
10
0.53865
5.3865
50
0.43054
21.527
100
0.369075
36.9075
500
0.29222
146.11
1000
0.246078
246.078
2500
0.230698
576.745
5000
0.215318
1076.59
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EB-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | EEU-EB |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 430 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 494.5 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |