
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB1C222
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0735
1.0735
10
0.84645
8.4645
50
0.73321
36.6605
100
0.634505
63.4505
500
0.479389
239.6945
1000
0.422997
422.997
2500
0.394801
987.0025
5000
0.380694
1903.47
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EB-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-EB |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 706 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 811.9 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |