
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB1H221
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6365
0.6365
10
0.46645
4.6645
50
0.37278
18.639
100
0.31958
31.958
500
0.253004
126.502
1000
0.213056
213.056
2500
0.199747
499.3675
5000
0.186428
932.14
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EB-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | EEU-EB |
| Height - Seated (Max) | 0.669" (17.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 234 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 304.2 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |