
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB1H3R3S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.342
0.342
10
0.2375
2.375
50
0.15808
7.904
100
0.13433
13.433
500
0.094829
47.4145
1000
0.082973
82.973
2500
0.079021
197.5525
5000
0.073093
365.465
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EB-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3.3 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Base Product Number | EEU-EB |
| Height - Seated (Max) | 0.472" (12.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 18 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 29.7 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |